Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více Informací.

Ze života našeho týmu

Robert Kamený. Létání je láska, která nerezaví

Robert Kamený. Létání je láska, která nerezaví

Autorka: Tereza Lišková

Jaký otec takový syn. Při rozhovoru s šéfem naší přerovské pobočky byla právě toto odpověď na otázku ´Jak ses k letectví dostal?´ Řeč je o Robertovi Kameném, kterému v týmu neřekne nikdo jinak než Bob.

Láska na první let

Bob v leteckém prostředí vyrůstal. Krom toho, že jeho tatínek byl vášnivý modelář, také pracoval v Letu Kunovice. Po základní škole se dle tátova vzoru dal do učení a v roce 1977 nastoupil na mechanika. Mechanikem se ale nestal. Ve 4. ročníku okusil létání,  zamiloval se a celý rok se z aeroklubu nehnul. Jeho nová láska ho vybičovala k úspěšnému zdolání všech zkoušek a hurá do Košic na vysokou leteckou!

Cesta Bobovy duše přes armádu do civilu

Pro mladého posluchače pilotního směru byly začátky těžké. První šok bylo armádní prostředí. Kluci, co prošli střední vojenskou školou, to měli o fous lehčí, byli přeci jen zvyklí na dril a vojenské zacházení. Na to si Bob teprve musel zvyknout. Čtyři roky na vysoké v Košicích byly v mnohém náročné, ale, jak Bob sám říká, stály za to.

Ve škole Bob létal na L-29 Delfín a L-39 Albatros. Ve čtvrtém ročníku pak už v Přerově na Mig-21. Po škole Bob zůstal u přerovského bojového regimentu a to až do zrušení letiště v roce 1990. Zde se přeškolil na Su-22. Po zrušení letiště působil Bob v průzkumném pluku v Hradci Králové. Do roku 1993 létal na Su-22 v průzkumné verzi. Po zrušení i hradeckého letiště přešel Bob ke stíhačům v Mošnově. Zde  mezi lety 1993-1994 létal na Mig-21. Bobova poslední armádní štace byla v Čáslavi, kde znovu létal na "21ničkách" a "39vítkách". Svou armádní kariéru ukončil v roce 2000.

Stará láska nerezaví

Po 6ti letech v civilu, kdy do letadla ani nesedl, zaplatili Bobovi jeho tehdejší kolegové z práce let v L-13 Vivatu. A historie se opakovala. Bob začal v olomouckém aeroklubu létat na motorovém větroni, vlekat a obnovil si papíry na PPL. A jednoho dne potkal starého kamaráda z vojny, Leoše. Na jeho nabídku létat jako instruktor pro nově vznikající leteckou školu řekl jednoznačně Ano. A tak se v roce 2017 Bob vrátil ke své staré lásce a stal se instruktorem a následně i zkušebním pilotem OKA FLIGHT Teamu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Related Posts